Strona główna Seks poradniki Jak uniknąć niechcianej ciąży po stosunku?

Jak uniknąć niechcianej ciąży po stosunku?

2187

Czasami zachowujemy się w sposób niezbyt dojrzały, przez co dochodzi do sytuacji takich jak ta, czyli dzień był niepewny, nie chciało nam się zamówić lub kupić nowych prezerwatyw, a ochota przecież jest, czyż nie? Ale niestety, stało się, partner doszedł w środku, i teraz mamy problem. Co robić w takim wypadku?

Jak uniknąć niechcianej ciąży po stosunku?

Wizyta u ginekologa – umów się tam jak najszybciej!

Niezwłoczne udanie się na wizytę po uprawianiu niebezpiecznego seks to najlepsze co możecie zrobić, w końcu czas nie jest tu po waszej stronie, ponieważ im dłużej będziecie zwlekać, tym większa szansa na to, iż ciąża się ,,zacznie”. Największą szansę na ,,usunięcie” niechcianej ciąży macie przy pierwszych 24 godzinach od stosunku, później ona już tylko spada, dlatego też wizyta u ginekologa na pewno rozwieje wasze wątpliwości oraz zaradzi temu problemowi.

Tabletka ,po”

Tabletka ,,po” (zwana też ,,planem B”) to awaryjny środek antykoncepcyjny, zapobiega ona ciąży w wypadku kiedy wasza metoda antykoncepcyjna zawiedzie, bądź jej w ogóle nie było. Musicie pamiętać o tym, że jest to metoda przeznaczona tylko na sytuacje awaryjne, nie może być ona traktowana jako zwykła antykoncepcja. Na naszym rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek, zawierające dwa różne rodzaje substancji aktywnych. Najpopularniejsza jest tabletka z levonorgestrelem, którą trzeba przyjąć maksymalnie do 72 godzin po niebezpiecznym zbliżeniu. Jeśli chodzi o pigułkę z octanem uliprystalu to należy ją wziąć do pięciu dni po nieodpowiedzialnym seksie. Pamiętajcie o tym, że tabletka ,,po” jest lekiem dostępnym tylko na receptę. Pamiętajcie również o tym, że tabletka ,,po” działa tylko PO stosunku, a nie przed, ponieważ jeśli kobieta zażyje ją przed stosunkiem – nie będzie ona miała żadnego efektu. Często po niej występują również efekty uboczne, takie jak nudności, wymioty, krwawienia i tym podobne. Naturalnie aby otrzymać taką receptę, należy udać się po nią do ginekologa, nie radzimy jej odkupywać, bądź kupować na ,,czarnym rynku” facebooka, ponieważ może się okazać, iż ktoś sprzedał nam coś zupełnie innego.